01
10.15

GWC jak dobrać


Jak dobrać GWC, czyli co przede wszystkim powinniśmy uwzględnić decydując się na takie rozwiązanie?

 

Najważniejsze kryteria, które należy uwzględnić przy doborze układu GWC, to:

   Rodzaj gruntu: 

w zależności od rodzaju gleby wymiennik będzie mniej lub bardziej efektywny, np. piasek jest gruntem, który najkrócej akumuluje temperaturę – szybko się ochłodzi lub ogrzeje.

  Dostępna powierzchnia działki: 

wspominając o powierzchni należy, poza wymiarami samego układu, uwzględnić ilość miejsca potrzebnego do prawidłowego wykonania prac ziemnych. Ich rozmiar często przekracza wyobrażenia Inwestora. Powierzchnia działki, nachylenie, umiejscowienie budynku, rodzaj wymiennika (liniowy, meandryczny, układ tiechelmanna), rodzaj gruntu, urobek na który czasem potrzeba naprawdę sporo miejsca – to czynniki znacząco determinujące koszty zakupu materiałów oraz montażu.

  Poziom wód gruntowych: 

nie wszystkie rozwiązania możemy posadowić w wodzie gruntowej, a w praktyce żadnego rozwiązania nie jesteśmy w stanie ułożyć prawidłowo w wykopie, w którym woda. Należy także pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa pracy instalatorów.

   Kubatura domu.

Decyzja o wyborze technologii GWC powinna uwzględniać całkowity bilans nakładów na jego zakup, montaż i późniejsze serwisowanie.

Regeneracja gruntu

Zadaniem GWC jest ochłodzenie świeżego powietrza w okresie letnim oraz ogrzanie go w okresie zimowym. Okres pomiędzy to czas na regenerację gruntu, czyli powrotu do jego naturalnej temperatury. Niegdyś producenci deklarowali, że wymiennik regeneruje się w cyklu dobowym, jednak długotrwałe skrajne temperatury (zimno, gorąco) uniemożliwiają takie tempo. Grunt po prostu ochładza/ogrzewa się w dłuższym czsie, wyjątek stanowią grunty bardzo wilgotne, gdzie proces ten przebiega znacznie szybciej. Optymalny okres pracy GWC to lato i zima, jesienią i wiosną zalecamy pozostawić układ nieaktywny, by w pełni korzystać z efektów jego pracy w pozostałych porach roku.

 

Bezpłatna wycena
Chciałbyś otrzymać bezpłatną wycenę? Wypełnij formularz
albo skontaktuj się z nami:
tel: 696 562 972
biuro@infinityenergia.pl
pełne dane firmy:
AB Synergy Adam Budny
ul. Chwaszczyńska 170 C
81-571 Gdynia
[zobacz na mapie]

NIP: 666-179-13-61
Regon: 302016496

Konto bankowe: Bank Millennium
50 1160 2202 0000 0002 4857 6275
 
Kontakt:
tel: 696 562 972
biuro@infinityenergia.pl