Cechy prawidłowo wykonanej rekuperacji

Cechy prawidłowo wykonanej rekuperacji

Czym powinien charakteryzować się prawidłowo wykonany system rekuperacji?

 

Komfort

1. Zapewnić komfort mieszkańcom – to podstawowe założenie każdej instalacji wentylacyjnej. Troska o komfort użytkowania rozpoczyna się już na etapie sporządzania bilansu zapotrzebowania na powietrze. O tym czy zaplanowana ilości powietrza dotrze do poszczególnych pomieszczeń decyduje nie tylko rekuperator, ale także prawidłowo dobrane średnice, długości i ilości kanałów doprowadzających powietrze do anemostatu.

pig-bank

 2. Zapewnić niskie koszty eksploatacji – statystyczny koszt energii elektrycznej zużywanej przez rekuperator wyposażony w stałoprądowe wentylatory to kilkaset złotych rocznie zł. Do tego należy doliczyć zużycie prądu przez nagrzewnicę wstępną, która pełni rolę systemu przeciwzamrożeniowego wymiennika. Pamiętajmy także o filtrach – w zależności od modelu i producenta rekuperatora, ceny wahają się od kilkudziesięciu zł za komplet. Filtry wymieniamy w zależności od stopnia ich zabrudzenia – okres pomiędzy wymianami jest indywidualny dla każdej instalacji.

 

mute-speaker-sketch

3. Działać bezszelestnie – istnieją dwa potencjalne źródła hałasu z instalacji – rekuperator oraz szum powietrza wynikający z prędkości przepływu. Pierwsze źródło wyciszamy poprzez zastosowanie tłumików oraz dobrej klasy urządzenie. Drugie to prawidłowo dobrane średnice/ilości przewodów względem ilości płynącego nimi powietrza.

 

hourglass

4. Zapewnić możliwie najdłuższy czas użytkowana – tu decydujące znaczenie ma wybór technologii systemu dystrybucji powietrza – w kwestii żywotności prym wiodą instalacje wykonane z tworzywa sztucznego. Cykl życia rekuperatora i jego komponentów określany jest bardzo różnie. Najbardziej narażone na zużycie są wentylatory, a ich trwałość zależy od intensywności pracy, trudno więc określić regułę. Trwałość wymiennika uzależniona jest od materiału z którego jest wykonany – żywotność wymiennika z tworzywa określana jest na 15 lat. BARDZO WAŻNYM CZYNNIKIEM WPŁYWAJĄCYM NA TRWAŁOŚĆ INSTALACJI I JEST REGULARNA WYMIANA FILTRÓW I SERWISOWANIE REKUPERATORA.

 

dust

5. Zapewnić możliwość czyszczenia mechanicznego – czyszczenie mechaniczne to najefektywniejsza metoda czyszczenia kanałów. Niestety nie ma ściśle określonego okresu po którym należy taką instalację wyczyścić – brak jest na tą chwilę miarodajnych doświadczeń. Czyszczenie mechaniczne polega na wprowadzeniu do wnętrza kanału specjalnej sondy, której zadaniem jest oderwać od ścian kanału zalegający kurz, by podłączonym w tym samym czasie do instalacji specjalnym odkurzaczem zebrać go. Instalacja, w zależności od swojej złożoności, powinna zostać wyposażona w rewizje, które pozwolą w przyszłości dotrzeć do jej najdalszych zakamarków.

 

map

6. Współgrać z wykończeniem wnętrza – Inwestorzy coraz częściej korzystają z usług architektów wnętrz. Projekt instalacji jest formą platformy komunikacyjnej pomiędzy firmą instalacyjną i architektem. W oparciu o projekt wykończenia wnętrza szukamy optymalnej możliwości prowadzenia instalacji wentylacyjnej, by nie zakłócić estetyki domu.

Szybki kontakt

Uwaga! Jeśli chcesz wysłać zapytanie o wycenę – skorzystaj z dedykowanego formularza wyceny (tutaj).