Ktoś, kto nigdy nie zmagał się z szeregiem czynności, obowiązków oraz wysiłków będących wynikiem organizowania budowy własnego domu, nie ma pojęcia, jak wymagające i stresujące jest takie przedsięwzięcie. Warto zatem wcześniej poszerzyć swoją wiedzę o dostępnych technologiach budowlanych, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania. Z pewnością jednym z ważniejszych dylematów, jaki trzeba rozwiązać, to wybór odpowiedniej wentylacji. Do wyboru mamy wentylację grawitacyjną, wentylację mechaniczną nawiewną lub wywiewną, wentylację hybrydową oraz najbardziej rozbudowaną wentylację mechaniczną z rekuperatorem, czyli rekuperację. Ta ostatnia jest zdecydowanie chyba najczęściej wybieraną opcją. Na popularność rekuperacji wpływają m.in. wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków, oszczędność energii i kosztów ogrzewania, znajomość słabości pozostałych systemów wentylacyjnych, wiedza o znaczeniu skutecznej wentylacji lub jej braku oraz coraz większa świadomość nt. szkodliwości zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem w domu najlepiej uwzględnić już na etapie projektu, ponieważ wtedy można będzie spokojnie i bezstresowo zaplanować przestrzeń, w której znajdzie się rekuperator i instalacja wentylacyjna. Kolejną istotną kwestią jest np. potrzeba wyposażenia budynku w całkowicie szczelną stolarkę okienną i drzwiową.
Od projektu przez budowę…
Istnieje nowe rozwiązanie w zakresie montażu okien i drzwi zewnętrznych, choć niestety wiąże się również z większym obciążeniem finansowym. Jest to osadzenie okien, nie w ścianach, ale w warstwie izolacji, czyli wysunięcie okien i drzwi poza mury budynku. Takie rozwiązanie skutecznie eliminuje powstawanie mostków termicznych. Zamontowany w ten sposób profil ościeżnicy nie ma styczności z murem, co gwarantuje niemalże stuprocentową szczelność. A co z izolacją zewnętrzną? Doskonałym punktem odniesienia będzie tutaj standard dla domów energooszczędnych, a wentylacja mechaniczna z rekuperatorem zalicza się do wymogów takiego budownictwa. Warto na końcu pamiętać też o kominach: o ile komin tworzy interesujący wizerunek domu i nieodzownie kojarzy się z każdym budynkiem, o tyle jest całkowicie zbędny w przypadku domów wyposażonych w rekuperację, to samo dotyczy kratek oraz nawiewników wentylacyjnych. Nadal obowiązkowy pozostaje komin spalinowy 🙂 w domu wyposażonym w kominek, centralne ogrzewanie spalinowe, a także względnie dla wentylacji pomieszczeń, których rekuperacja nie obejmuje np. garaż.
…Na wystroju kończąc
O ile okna i drzwi zewnętrzne muszą odznaczać się stuprocentową szczelnością, o tyle w przypadku drzwi wewnętrznych wymagania są zgoła odmienne. Wynika to stąd, że musimy zapewnić swobodny przepływ powietrza pomiędzy nawiewami a wywiewami systemu wentylacyjnego. Punkty nawiewne i wyciągowe umieszczone są w pomieszczeniach o różnych funkcjach – nawiewy montowane są głównie w pomieszczeniach czystych (przede wszystkim pokoje), a wyciągi w pomieszczeniach sanitarnych i kuchniach oraz, w zależności od specyfiki budynku, w pomieszczeniach dodatkowych np. wiatrołap, spiżarnia, schowek itp. Powietrze nawiewane musi przez przeszkód migrować po domu od strefy czystej do wyciągów. Przepływ powietrza odbywa się przy tak niskiej prędkości, że jest niewyczuwalny dla domowników, dlatego wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym jest praktycznie niedostrzegalna. Kolejnym elementem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest wybór kominka. Przy rekuperacji można zastosować jedynie kominek z zamkniętą komorą spalania, czyli z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Korzystanie z takiego kominka jest bezpieczne i nie koliduje z funkcjonowaniem systemu rekuperacji. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię okapu. Co wybrać okap czy pochłaniacz? To bardzo częste pytanie zadawane przez inwestorów. Rozwiązaniem zalecanym, bo nie wpływającym na pracę rekuperatora i systemu rekuperacji, jest pochłaniacz, który odfiltrowuje tłuszcz i inne związki powstałe w wyniku gotowania i smażenia. O usunięcie zapachów zadba rekuperacja, odzyskując przy tym ciepło oraz wilgoć (jeśli rekuperator posiada taką możliwość). Jeśli ktoś, mimo wszystko, zdecyduje się na wybór okapu, to należy podłączyć go do niezależnego kanału wentylacyjnego zakończonego np. kominkiem dachowym lub kanału grawitacyjnego w kominie. Wybierając okap trzeba pamiętać o zamontowaniu przepustnicy zwrotnej w kanale wyrzutowym, by uniemożliwić niekontrolowany napływ powietrza, w czasie, gdy okap jest wyłączony.