GWC, czyli jak dobrać wymiennik ciepła

GWC jak dobrać


Jak dobrać GWC, czyli co przede wszystkim powinniśmy uwzględnić decydując się na takie rozwiązanie?

Najważniejsze kryteria, które należy uwzględnić przy doborze układu GWC, to:

   Rodzaj gruntu: 

w zależności od rodzaju gleby wymiennik będzie mniej lub bardziej efektywny, np. piasek jest gruntem, który najkrócej akumuluje temperaturę – szybko się ochłodzi lub ogrzeje.

  Dostępna powierzchnia działki: 

wspominając o powierzchni należy, poza wymiarami samego układu, uwzględnić ilość miejsca potrzebnego do prawidłowego wykonania prac ziemnych. Ich rozmiar często przekracza wyobrażenia Inwestora. Powierzchnia działki, nachylenie, umiejscowienie budynku, rodzaj wymiennika (liniowy, meandryczny, układ tiechelmanna), rodzaj gruntu, urobek na który czasem potrzeba naprawdę sporo miejsca – to czynniki znacząco determinujące koszty zakupu materiałów oraz montażu.

  Poziom wód gruntowych: 

nie wszystkie rozwiązania możemy posadowić w wodzie gruntowej, a w praktyce żadnego rozwiązania nie jesteśmy w stanie ułożyć prawidłowo w wykopie, w którym jest woda. Należy także pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa pracy instalatorów.

   Kubatura domu:

Wielkość GWC dobiera się także w oparciu o kubaturę budynku, tzn. jak ilość powietrze będzie przepływać przez GWC. Decyzja o wyborze technologii GWC powinna uwzględniać całkowity bilans nakładów na jego zakup, montaż i późniejsze serwisowanie.

Regeneracja gruntu:

Zadaniem GWC jest ochłodzenie świeżego powietrza w okresie letnim oraz ogrzanie go w okresie zimowym. Okres pomiędzy to czas na regenerację gruntu, czyli powrotu do jego naturalnej temperatury. Niegdyś producenci deklarowali, że wymiennik regeneruje się w cyklu dobowym, jednak długotrwałe skrajne temperatury (zimno, gorąco) uniemożliwiają takie tempo. Grunt po prostu ochładza/ogrzewa się w dłuższym czasie, wyjątek stanowią grunty bardzo wilgotne, gdzie proces ten przebiega znacznie szybciej. Optymalny okres pracy GWC to lato i zima, jesienią i wiosną zalecamy pozostawić układ nieaktywny, by w pełni korzystać z efektów jego pracy w pozostałych porach roku.

Szybki kontakt

Uwaga! Jeśli chcesz wysłać zapytanie o wycenę – skorzystaj z dedykowanego formularza wyceny (tutaj).