Korzyści z rekuperacji

Korzyści z rekuperacji – czy warto w to inwestować?

Pojęcie rekuperacji funkcjonuje już na tyle długo w świadomości aktualnych i przyszłych inwestorów, iż trudno jest dziś zaskoczyć nowinką związaną z działaniem tych systemów. Często podczas budowy domu zastanawiamy się nad montażem systemu wentylacyjnego, a naszym zdaniem jedynym opłacalnym jest właśnie rekuperacja. Czy warto w nią zainwestować? Postaramy się szerzej odpowiedzieć na to pytanie prezentując najważniejsze cechy rekuperacji w jednym miejscu, by ułatwić poszukiwania i zachęcić do zgłębiania wiedzy na jej temat. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem. Jej podstawowym zadaniem jest wymiana powietrza w budynku zgodnie z zasadami działania wentylacji. Jednocześnie wraz z procesem wymiany powietrza w pomieszczeniach przebiega proces odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Za prawidłowy przebieg tego procesu odpowiada rekuperator, który określany jest mianem serca systemu rekuperacji. Zatem, poza podstawową funkcją wentylacji systemu rekuperacji, mamy drugą najistotniejszą jego cechę – odzysk ciepła wytworzonego przez układ grzewczy, a wywiewanego wraz z wymienianym powietrzem. Dzięki temu obniżamy koszty ogrzewania domu a w zależności od sprawności i jakości systemu możemy zaoszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania.

Dlaczego rekuperacja zamiast grawitacji?

Prawidłowo działający system wentylacji powinien „pracować” bezustannie. Niestety w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie zawsze udaje się spełnić warunki konieczne do prawidłowej wymiany powietrza. Podstawowe, techniczne, warunki zapewniające funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej to:

  1. Swobodny przepływ powietrza pomiędzy kominem lub/i wywiewnikiem dachowym a rozszczelnieniem skorupy budynku np. przez zamontowane w oknach nawiewniki lub nieszczelności wynikające z niedbalstwa wykonawcy np. stolarki okiennej czy innych prac budowlanych.
  2. Warunki atmosferyczne, tzn.: siła wiatru i temperatura –  im wyższa siła wiatru tym intensywniejsza wentylacja, im wyższa różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku tym intensywniejsza praca wentylacji. UWAGA!! W skrajnym przypadku w okresie letnim przy wyrównanym poziomie temperatury wewnątrz i na zewnątrz, wentylacja grawitacyjna może w ogóle nie działać nawet przy szeroko otwartych oknach. W zimie natomiast, przy znaczącej różnicy temperatur, będzie pracować nazbyt intensywnie, co niestety wpłynie na wysokie koszty ogrzewania z uwagi na konieczność podgrzania, napływającego w dużym tempie, zimnego powietrza. Siła ciągu w kominie wentylacyjnym jest wywoływana przez różnicę gęstości powietrza ciepłego i zimnego.

Straty ciepła budynku przypadające na wentylację grawitacyjną sięgają aż 65 %, a dziś dobrej klasy rekuperator jest w stanie odzyskać nawet 95% ciepła „zawartego” w wywiewanym powietrzu! W przypadku wentylacji grawitacyjnej odzysk ciepła w ogóle nie występuje, a wytworzone ciepło jest bezpowrotnie tracone.

 

Rekuperacja dba o nasze zdrowie

Syndrom Chorego Budynku (SBS-Sick Building Syndrome) – źle wentylowane pomieszczenia powodują wystąpienie efektu tzw. chorego domu, który objawia się: zmęczeniem, nudnościami, podrażnieniem błon śluzowych gardła, nosa i krtani, bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami koncentracji i oddychania. Objawy te szybko znikają po uzyskaniu dostępu do świeżego powietrza. SBS jest reakcją organizmu na przebywanie w otoczeniu w którym nagromadziła się znaczna ilość poniższych czynników:

  • zanieczyszczenia pyłowe, chemiczne i biologiczne
  • tlenek węgla, dwutlenek węgla
  • nadmiar pary wodnej
  • niedomiar tlenu.

Efektywna wymiana powietrza nie dopuści do takiej sytuacji.

Rekuperacja – komfort za każdym razem

Świeże powietrze to synonim komfortu. Długotrwałe przebywanie w zamkniętych, źle lub w ogóle nie wentylowanych pomieszczeniach sprawi, że zacznie nam doskwierać nadmierne nagromadzenie dwutlenku węgla, wilgoci, zaduch czy nieprzyjemne zapachy. Nowo wybudowany dom jest dodatkowo znacznie nasycony związkami chemicznymi wydzielanymi przez parujące lakiery, kleje, farby i inne wyposażenie. Warto więc również z tego powodu zadbać o sprawnie działający układ oddechowy naszego domu. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem stanowi idealne antidotum dla takich zjawisk.

Aerisnext

 Rekuperacja – pełna kontrola intensywności wentylacji

Bardzo szeroka oferta urządzeń na rynku pozwala wybrać optymalne rozwiązanie również w odniesieniu do zarządzania pracą systemu wentylacji mechanicznej. Obok najprostszych sterowników regulujących wyłącznie zakres wydajności urządzenia (intensywność pracy), znajdziemy sterowniki i urządzenia pozwalające zintegrować pracę systemu wentylacji z systemem zarządzania domem inteligentnym. Rozbudowane możliwości kontrolowania systemu wentylacji pozwalają dostosować jej działanie do indywidualnych wymagań, co wymiernie przełoży się na korzyści finansowe wynikające z ograniczenia zużycia prądu.
Im większe możliwości układu sterowania tym więcej opcji, którymi możemy zarządzać: sterowanie by-pass’em, nagrzewnicą wstępną lub wtórną, układem GWC, na sterowaniu z wykorzystaniem czujników CO2, wilgotności kończąc.

ComfoSwitch        ComfoSense

Fot.: Sterownik ComfoSense C i sterownik ComfoSwitch

 

                                                                                                                         Fot: Panel sterujący z dotykowym ekranem Air++            Fot: Panel sterujący Wanas

 Rekuperacja – stop dla zaduchu i nieprzyjemnych zapachów

Długotrwałe przebywanie w tzw. zaduchu powoduje, oprócz wyraźnego spadku poczucia komfortu, objawy jak przy SBS. Kolejny przypadek który potwierdza tezę o słuszności zastosowania skutecznej wentylacji. Zapachy kuchenne lub dym papierosowy mają równie znaczący wpływ na poczucie komfortu, a w przypadku dymu papierosowego także zdrowia. By nie narażać się na skutki tzw. palenia biernego należy zadbać o jak najszybsze oczyszczenie powietrza z dymu tytoniowego i jego trujących składników. W nowo budowanych, szczelnych domach jedynie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest logicznym uzupełnieniem wyposażenia i to nie tylko w domach energooszczędnych.

Fot.: Czujnik CO2

 Rekuperacja – eliminuje problem nadmiernej wilgoci

Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wiele „producentów” wilgoci znajduje się wokół nas. Poniższa tabela ilustruje godzinowy uzysk wilgoci z poszczególnych źródeł:

Zysk wilgoci w pomieszczniach

Przy nieefektywnym układzie wentylacyjnym bardzo szybko pojawi się problem z zagrzybieniem i pleśnią, które swoje źródło będą miały właśnie w zalegającym wewnątrz wilgotnym powietrzu. O tym jak trudno pozbyć się tego problemu lepiej nie przekonywać się na własnej skórze, gdyż skuteczne usunięcie tego zjawiska nie jest ani proste ani tanie, a przecież grzyby i pleśnie to źródło alergenów. Tylko sprawnie działający układ wentylacyjny jest w stanie przeciwdziałać temu zjawisku.

korzyści z rekuperacji 6

Fot.: Czujnik wilgotności

 Rekuperacja – ulga dla alergików

Dziś praktycznie każdy rekuperator wyposażony jest w zestaw filtrów, które w zależności od modelu i producenta urządzania, osiąga wysoką skuteczność filtracji. Na najczęściej stosowane w rekuperatorach układy filtracyjne składają się dwa filtry, rzadziej trzy, o skuteczności tzw. EU4, niektórzy producenci standardowo stosują co najmniej jeden filtr klasy EU 7 (tzw. dla alergików). Bez względu na to jaki rodzaj filtracji zamontowany został w wybranym przez inwestora urządzeniu, powietrze, które trafi do pomieszczeń przez układ wentylacyjny wyposażony w rekuperator będzie czystsze aniżeli powietrze trafiające bezpośrednio przez okno. Pyłki roślin, roztocza, pył, pleśń, bakterie, zarodniki grzybów i wiele, wiele innych to wszystko składa się na tzw. kurz. Im mniej sprawna wentylacja (gorsza wymiana powietrza) tym większe stężenie kurzu w pomieszczeniach i tym mocniejsze oddziaływanie na alergików. Coraz popularniejsze wśród użytkowników rekuperacji są tzw. jonizatory powietrza dzięki którym jeszcze bardziej poprawimy jakość powietrza dostarczanego do naszego domu.

Rekuperacja – niższe koszty inwestycyjne układu grzewczego

Przy korzystaniu z wentylacji grawitacyjnej w okresie zimowym, układ grzewczy musi uporać się z ujemną temperaturą powietrza nawiewanego do domu. Różnica temperatur pomiędzy temperaturą wewnętrzną (oczekiwaną) a temperaturą zewnętrzną sięga w tym czaie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Dzięki rekuperacji temperatura powietrza nawiewanego jest zaledwie o kilka stopni niższa aniżeli temperatura powietrza wywiewanego – wewnętrznego. Zatem układ grzewczy musi uzupełnić niewielką, kilkustopniową różnicę pomiędzy oczekiwaną przez domowników temperaturą a tą nawiewaną przez system rekuperacji. Przy zastosowaniu rekuperacji układ grzewczy ma łatwiejsze zadanie, dlatego moc systemu grzewczego może być mniejsza. Mniejszy piec, mniej lub mniejsze grzejniki, mniej pętli ogrzewania podłogowego itd. to realne oszczędności inwestycyjne w układ grzewczy.

 

Fot: Rekuperatory AirPack ThesslaGreen

Rekuperacja – czy warto?

Świadomość kurczących się zasobów czynników energetycznych i stale rosnących kosztów ich wydobycia, dla Inwestora, powinna być podstawą decyzji o wyborze konkretnych technologii budowlanych. Ograniczenie do minimum kosztów eksploatacji domu w przyszłości jest dziś głównym celem. To właśnie w tych warunkach ekonomicznych zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła znajduje swoje największe uzasadnienie. Niemniej jednak nie możemy zapominać o pozostałych zaletach sprawnie działającej wentylacji i o jej wpływie na komfort życia i, co ważniejsze, zdrowie. Inwestorzy, znaczny wysiłek poświęcają na wyszukiwanie najlepszych okien, układów grzewczych, izolacji, pokryć dachowych etc. dlaczego nadal wielu z nich nie dostrzegło zalet sprawnie działającej wentylacji? Odpowiedź na pytanie: „Rekuperacja – czy warto?” jest jednoznaczna. Warto! Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy pomogą wyjaśnić wszelkie kwestie związane z zastosowaniem systemów rekuperacji w domu i wybrać optymalne rozwiązanie. Rekuperację naprawdę warto zastosować, a potwierdzają to również opinie użytkowników.

Szybki kontakt

Uwaga! Jeśli chcesz wysłać zapytanie o wycenę – skorzystaj z dedykowanego formularza wyceny (tutaj).