Woda deszczowa idealnie nadaje się do prania w pralce (!), spłukiwania WC i pisuarów oraz do podlewania zieleni, prac porządkowych w i na zewnątrz budynku np. mycia samochodów, czy terenów wokół posesji.
Cechą charakterystyczną deszczówki jest niska zawartość wapnia w jej składzie fizykochemicznym, zaletę tą wykorzystują rośliny, które łatwiej taką wodę przyswajają.
Wykorzystując miękką wodę deszczową korzyści czerpniemy również my - użytkownicy. Jak to możliwe? Dzięki zastosowaniu odpowiednich układów filtracyjnych drogą wodę wodociągową możemy zastąpić deszczówką, która nie wpływa destrukcyjnie na elementy pralek, a dodatkowo, w miękkiej wodzie, zdecydowanie lepiej rozpuszczają się środki piorące - zmniejszamy tym samym ich zużycie.
Czy wiedzą Państwo, że zastosowanie systemu zagospodarowania wody deszczowej częściowo uniezależnia nas od dostawcy wody? W okresach letnich zakłady wodociągowe, zwłaszcza w okresach suszy wydają zakaz podlewania ogrodów i działek wodą wodociągową - są takie tereny, gdzie w okresie letnim zakaz obowiązuje obligatoryjnie na mocy uchwały, a za jego złamanie przewidziana jest kara finansowa. System zagospodarowania wody deszczowej system staje się wybawieniem z kłopotów.
Jakość wody deszczowej
Wbrew wszelkim obawom woda opadowa zebrana z dachu jest stosunkowo czysta, tzn. po kontakcie z tzw. zlewnią (np. dachówki, rynny) skład chemiczny deszczówki nie różni się znacząco od wody bezpośrednio zebranej "spod" tzw. chmurki. Ilustruje to poniższa tabela.
Stężenie zanieczyszczeń wód deszczowych
Rodzaj próby |
BZT5 [mg O2/l] |
Zawiesina [mg/l] |
Wody deszczowe – opad atmosferyczny |
2,4-31,0 |
0-58 |
Spływ z dachów |
19,0-74,0 |
0-440 |
Odpływ do sieci kanalizacyjnej deszczowej |
20,0-500,0 |
5-40 000 |
Pozyskana w ten sposób woda nie powinna również zawierać metali ciężkich: Badania obciążenia substancjami szkodliwymi pod centralnym zbiornikiem infiltracyjnym, do którego wprowadzane były odpływy z dachów i powierzchni ruchu drogowego na obszarze mieszkaniowym, nie wykazały znaczącego podwyższenia stężeń metali ciężkich w gruncie i wodzie gruntowej.
Jaki jest najwygodniejszy sposób na dostarczenie deszczówki do budynku?
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie centrali deszczowej, która, poza pompą, zawiera rozbudowaną automatykę sterującą źródłem pozyskania wody, tzn. w zależności od dostępności przełącza pobór pomiędzy deszczówkę (priorytet) a wodę wodociągową. Możemy zastosować także mniej skomplikowany układ pompowy umieszczony bezpośrednio w zbiorniku i wyposażony w specjalne czujniki, które po wykryciu spadku ciśnienia w instalacji zaczynają pompować wodę w kierunku punktów poboru. Zanim jednak deszczówka trafi do zbiornika zostaje wstępnie przefiltrowana, a w zależności od przyjętych kierunków zużycia dalszy proces filtracji może być jeszcze bardziej rozbudowany. Przykładem możliwości i dostępnych technologii w tej materii są filtry UV, które sterylizują wodę, oczyszczając ją z fauny bakteryjnej powstałej np. w wyniku wolnej rotacji deszczówki. Najprostsze filtry oczyszczają wodę z dużych i drobnych zanieczyszczań stałych, jak np. mech, gałązki, liście etc.
WAŻNE!
Każde urządzenie techniczne powinno zostać poddane okresowej kontroli. W przypadku zagospodarowania deszczówki zalecamy regularnie wykonywanie przeglądów skupiających się m.in. na oczyszczaniu zastosowanych w układzie filtrów, kontroli szczelności zaworów etc. – czynności przeglądowe wpływają na sprawność systemu, a konsekwencji jakość pozyskiwanej wody.
UWAGA!!
Dla wody nie ma alternatywy, to alternatywne mogą być źródła jej pozyskania.