Woda deszczowa idealnie nadaje się do prania w pralce (!), spłukiwania WC i pisuarów oraz do podlewania zieleni, prac porządkowych w i na zewnątrz budynku np. mycia samochodów, czy terenów wokół posesji.

Cechą charakterystyczną deszczówki jest niska zawartość wapnia w jej składzie fizykochemicznym, zaletę tą wykorzystują rośliny, które łatwiej taką wodę przyswajają.

Wykorzystując miękką wodę deszczową korzyści czerpniemy również my - użytkownicy. Jak to możliwe? Dzięki zastosowaniu odpowiednich układów filtracyjnych drogą wodę wodociągową możemy zastąpić deszczówką, która nie wpływa destrukcyjnie na elementy pralek, a dodatkowo, w miękkiej wodzie, zdecydowanie lepiej rozpuszczają się środki piorące - zmniejszamy tym samym ich zużycie.

Czy wiedzą Państwo, że zastosowanie systemu zagospodarowania wody deszczowej częściowo uniezależnia nas od dostawcy wody? W okresach letnich zakłady wodociągowe, zwłaszcza w okresach suszy wydają zakaz podlewania ogrodów i działek wodą wodociągową - są takie tereny, gdzie w okresie letnim zakaz obowiązuje obligatoryjnie na mocy uchwały, a za jego złamanie przewidziana jest kara finansowa. System zagospodarowania wody deszczowej system staje się wybawieniem z kłopotów. 

Jakość wody deszczowej

Wbrew wszelkim obawom woda opadowa zebrana z dachu jest stosunkowo czysta, tzn. po kontakcie z tzw. zlewnią (np. dachówki, rynny) skład chemiczny deszczówki nie różni się znacząco od wody bezpośrednio zebranej "spod" tzw. chmurki. Ilustruje to poniższa tabela.

Stężenie zanieczyszczeń wód deszczowych

Rodzaj próby

BZT5 [mg O2/l]

Zawiesina [mg/l]

Wody deszczowe – opad atmosferyczny

2,4-31,0

0-58

Spływ z dachów

19,0-74,0

0-440

Odpływ do sieci kanalizacyjnej deszczowej

20,0-500,0

5-40 000

Pozyskana w ten sposób woda nie powinna również zawierać metali ciężkich: Badania obciążenia substancjami szkodliwymi pod centralnym zbiornikiem infiltracyjnym, do którego wprowadzane były odpływy z dachów i powierzchni ruchu drogowego na obszarze mieszkaniowym, nie wykazały znaczącego podwyższenia stężeń metali ciężkich w gruncie i wodzie gruntowej.

Jaki jest najwygodniejszy sposób na dostarczenie deszczówki do budynku?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie centrali deszczowej, która, poza pompą, zawiera rozbudowaną automatykę sterującą źródłem pozyskania wody, tzn. w zależności od dostępności przełącza pobór pomiędzy deszczówkę (priorytet) a wodę wodociągową. Możemy zastosować także mniej skomplikowany układ pompowy umieszczony bezpośrednio w zbiorniku i wyposażony w specjalne czujniki, które po wykryciu spadku ciśnienia w instalacji zaczynają pompować wodę w kierunku punktów poboru. Zanim jednak deszczówka trafi do zbiornika zostaje wstępnie przefiltrowana, a w zależności od przyjętych kierunków zużycia dalszy proces filtracji może być jeszcze bardziej rozbudowany. Przykładem możliwości i dostępnych technologii w tej materii są filtry UV, które sterylizują wodę, oczyszczając ją z fauny bakteryjnej powstałej np. w wyniku wolnej rotacji deszczówki. Najprostsze filtry oczyszczają wodę z dużych i drobnych zanieczyszczań stałych, jak np. mech, gałązki, liście etc.

WAŻNE!

Każde urządzenie techniczne powinno zostać poddane okresowej kontroli. W przypadku zagospodarowania deszczówki zalecamy regularnie wykonywanie przeglądów skupiających się m.in. na oczyszczaniu zastosowanych w układzie filtrów, kontroli szczelności zaworów etc. – czynności przeglądowe wpływają na sprawność systemu, a konsekwencji jakość pozyskiwanej wody.

UWAGA!!

Dla wody nie ma alternatywy, to alternatywne mogą być źródła jej pozyskania.

 

                                                                       ZWD  ikony-podział                ZWD  ikony-ekologiczny                 ZWD  ikony-ekonomiczny                    ZWD  ikony-prawo

                                         Podział systemów   Aspekt ekologiczny  Aspekt ekonomiczny    Aspekty prawne

infinity kol
artykuły i Aktualności
10
11.2017

Informacja nt. dotacji do zagospodarowania wody deszczowej w Gdańsku

Szanowni Państwo,   Miasto Gdańsk przygotowało dla mieszkańców kampanię "Nie zalewaj!", która ma promować lepsze przygotowanie miasta na ulewne opady i jednocześnie informuje o możliwości pozyskania dotacji na zagospodarowanie wody deszczowej. Oferta...

Kategoria: Aktualnościczytaj całość
11
09.2017

Nawilżacz powietrza EVAP

Nawilżacz EVAP pozwala w bezpieczny i energooszczędny sposób uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu. EVAP zwieksza komfort w domu i zapwenia zdrowszy klimat w wewnątrz.  KomfortSuche powietrze może powodować dyskomfort i objawy...

Kategoria: Aktualnościczytaj całość
pełne dane firmy:
AB Synergy Adam Budny
ul. Chwaszczyńska 170 C
81-571 Gdynia
[zobacz na mapie]

NIP: 666-179-13-61
Regon: 302016496

Konto bankowe: Bank Millennium
50 1160 2202 0000 0002 4857 6275
 
Kontakt:
tel: 696 562 972
biuro@infinityenergia.pl
 
Zamknij X

Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej