Rekuperacja – doskonały sposób na smog

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy w całej Polsce dało się słyszeć głosy ostrzegające przed szkodliwym działaniem smogu na stan ludzkiego zdrowia. Walka z tym problemem wymaga przeciwdziałań u samego źródła, jednakże jest to działanie czasochłonne i wymagające dużych nakładów finansowych. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają ochronić się przed smogiem. Rozwiązaniem zdecydowanie wartym rozważenia, o czym pewnie nie wszyscy wiedzą, jest rekuperacja wzbogacona o filtry antysmogowe. Elementem nieodłącznym każdego systemu rekuperacji, inaczej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, są filtry zamontowane rekuperatorze. Dodatkowo, już w ramach instalacji rekuperacji, możemy zamontować bardzo efektywne filtry HEPA, filtry węglowe czy urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze. To pokazuje zdecydowaną wyższość systemu rekuperacji w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Powietrze, szczególnie w rejonach silnie zanieczyszczonych, jest niestety mocno niezdrowe, dlatego nie każde powietrze zewnętrzne jest jednoznacznie powietrzem świeżym i czystym. Nie ma absolutnie najmniejszych powodów, dla których czas spędzony w domu, ma być naznaczony koniecznością wdychania zanieczyszczeń. Warto zatem zainteresować się rozwiązaniami wpływającymi na jakość naszego życia i zdrowia.

Co można zyskać dzięki rekuperacji?

Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza zużytego wewnętrznego na świeże, zewnętrzne. Centrala wentylacyjna z rekuperatorem skutecznie realizuje to zadanie, wykorzystując do tego pracę wentylatorów. Zużyte powietrze wyciągane jest z domu i po oddaniu ciepła do powietrza świeżego nawiewanego (w wymienniku ciepła) wyrzucane jest na zewnątrz. Rekuperacja w domu, to doskonała propozycja dla wszystkich osób pragnących znacznie ograniczyć dostarczanie swojemu organizmowi szkodliwych nieczystości, które zawarte są zarówno w powietrzu na zewnątrz, jak i we własnych czterech ścianach. Rekuperator pobiera powietrze atmosferyczne z zewnątrz i z wnętrza domu lub mieszkania i usuwa z niego znaczną część różnych zanieczyszczeń, m.in. roztoczy, pyłków. Wymiana powietrza obniża stężenie dwutlenku węgla, usuwa nieprzyjemne zapachy, związki chemiczne pochodzące z parowania farb, lakierów, dym papierosowy, wilgoć, zaduch i inne szkodliwe czynniki. Przekłada się to na podniesienie komfortu i stanu zdrowia domowników. Rekuperacja dla swojego poprawnego działania nie wymaga otwierania okien, wręcz przeciwnie, okna powinny pozostawać zamknięte. Dzięki temu odcinamy się od wdychania szkodliwego smogu i nie zakłócamy pracy rekuperacji.

Zagrożenia czyhające na niedoświadczonych monterów

Rekuperacja w budownictwie jednorodzinnym funkcjonuje w Polsce od kilkunastu lat, a jej projektowanie i montaż wymaga odpowiedniej wiedzy. Nie każdy instalator dysponuje odpowiednim doświadczeniem, aby w pełni sprawie przeprowadzać instalację systemu, jakim jest rekuperacja w mieszkaniu czy domu. Ważne, by inwestor zdawał sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń i błędów, na jakie może natrafić podczas wyboru wykonawcy oraz już w trakcie samego montażu. Użytkowanie niewłaściwie zaprojektowanej i zamontowanej rekuperacji może okazać się nieefektywne lub nawet uciążliwe. Istotne jest uwzględnienie nie tylko estetyki prowadzenia kanałów, ale przede wszystkim zachowania minimalnych oporów instalacji, niskiej emisji hałasu, minimalizacji strat temperatury (niezależnie od tego, czy chodzi o chłód, czy o ciepło), prawidłowej lokalizacji centrali wentylacyjnej czy właściwego zbilansowania przepływów powietrza. Każdy z tych elementów wymaga odpowiedniego podejścia – np. stosowanie zbyt małych przekrojów kanałów lub zbyt małej ilości kanałów, w kontekście minimalnych oporów instalacji, może skutkować znacznym zmniejszeniem wydajności całego systemu.

Szybki kontakt

Uwaga! Jeśli chcesz wysłać zapytanie o wycenę – skorzystaj z dedykowanego formularza wyceny (tutaj).