Czy wentylacja z odzyskaniem ciepła się opłaca?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, czyli REKUPERACJA , stała się standardem we współczesnym budownictwie. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się przepisy określające zużycie energii pierwotnej dla nowo budowanych domów. Sprawiają one, że wentylacja z odzyskiem ciepła jest instalacją, dzięki której łatwo osiągniemy wymagany poziom zużycia tej energii. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to nie tylko budownictwo jednorodzinne. Choć w Polsce wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym to najczęściej spotykane rozwiązanie, to już dziś wykorzystują także inwestorzy z innych działów budowlanych. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem świetnie sprawdza się w przestrzeniach takich jak: mieszkania, przestrzenie biurowe, gabinety lekarskie, sale fitness oraz wiele innych. Pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne, jednocześnie pozytywnie wpływając na komfort panujący w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym lub obiektach wielorodzinnych i użytkowych to rozwiązanie, które powinno zainteresować każdego inwestora.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

1. Zmniejszenie kosztów już na etapie fazy projektowej.

Wentylacja z odzyskiem ciepła zmniejsza koszty, gdyż wybierając ją, można zaprojektować dom bez kominów do wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala także obniżyć wymagania dla układu grzewczego. Są to m.in.: piec o niższej mocy, mniejsza ilość grzejników czy przewodów do ogrzewania podłogowego. Okna w budynku z systemem rekuperacji nie wymagają zastosowania dodatkowych wywietrzników, co również obniży koszty podczas budowy domu.

2. Koszty i zyski podczas eksploatacji.

Odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana wentylacja mechaniczna w domu ogranicza utratę ciepła z budynku. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną domu przynosi oszczędności na ogrzewaniu w granicach 30-40%, co skutkuje niższymi rachunkami za nie.

Wydatki podczas eksploatacji instalacji związane będą z użyciem energii elektrycznej oraz z okresową wymianą filtrów. W zależności od wielkości domu roczne koszty za energię będą wahać się między 70 – 200 zł (uwzględniając pracę nagrzewnicy!!). Zestaw filtrów wymienianych przeciętnie co 3 miesięcznie to koszt już od 30 zł – w zależności od producenta i modelu rekuperatora.

3. Koszty inwestycyjne a wybór firmy montażowej.

Ważnym elementem, który będzie miał wpływ na szybszy zwrot kosztów korzystania z wentylacji z odzyskiem ciepła, jest wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej. Wykwalifikowana firma nie tylko wykona indywidualny projekt oraz dobierze odpowiedni rekuperator, ale również profesjonalnie zrealizuje montaż instalacji. Powierzenie wykonania instalacji wentylacyjnej właściwej firmie pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów wynikających ze źle zaprojektowanej lub źle zrealizowanej instalacji.

Warto pamiętać, że wybór odpowiednio dobranego rekuperatora o wysokich parametrach będzie miał wpływ na niższe zużycie energii, co znacznie obniży koszty eksploatacyjne.

4. Nowe przepisy i wytyczne – Energia Pierwotna.

Obecnie nowe powstające domy muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które określa wielkość zapotrzebowania budynku na energię. Dokument ten jest od 28.04.2023 roku obowiązkowy dla każdego wielo- i jednorodzinnego budynku. Architekci muszą dziś tak dostosować parametry projektowanego domu, by spełnił on wymagane prawem parametry energooszczędności.

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym

Nieprzekraczania wartości maksymalnej energii pierwotnej

Maksymalna wartość wskaźnika EP (energia pierwotna) określa maksymalne dopuszczalne roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną jako sumę zapotrzebowania energii pierwotnej do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Odzysk ciepła poprzez rekuperację jest podstawowym a zarazem najtańszym rozwiązaniem instalacyjnym, które pomoże spełnić nowe kryteria. Dlatego warto już dziś zastanowić się nad montażem wentylacji z odzyskiem ciepła.

Reasumując:

Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie wentylacja z odzyskiem ciepła, można śmiało powiedzieć, że takie rozwiązanie jest jak najbardziej opłacalne. Dzięki odzyskowi ciepła koszty za ogrzewanie są niższe, a uwzględnienie rekuperacji w fazie projektowej pozwala dodatkowo obniżyć całkowity koszt instalacji. Dobrze wykonana wentylacja mechaniczna w domu może zwrócić się już w przeciągu pierwszych 3-5 lat.

Szybki kontakt

Uwaga! Jeśli chcesz wysłać zapytanie o wycenę – skorzystaj z dedykowanego formularza wyceny (tutaj).