Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, czyli REKUPERACJA ,
jest coraz częściej wykorzystywana we współczesnym budownictwie. Ponadto 01.01.2017 r. w życie weszły nowe przepisy, określające zużycie energii pierwotnej dla nowo budowanych domów. Sprawiają one, że wentylacja z odzyskiem ciepła jest instalacją, dzięki której najtaniej osiągniemy wymagany poziom zużycia tej energii. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to nie tylko budownictwo jednorodzinne. Choć w Polsce wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym to najczęściej spotykane rozwiązanie, to już dziś o jej zastosowanie pytają także inwestorzy z innych działów budowlanych. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem świetnie sprawdza się w przestrzeniach takich jak: mieszkania, przestrzenie biurowe, gabinety lekarskie, sale fitness oraz wiele innych. Pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne, jednocześnie pozytywnie wpływając na komfort panujący w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym lub obiektach wielorodzinnych i użytkowych to rozwiązanie, które powinno zainteresować wielu inwestorów.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

1. Zmniejszenie kosztów już na etapie fazy projektowej.

Wentylacja z odzyskiem ciepła zmniejsza koszty, gdyż wybierając ją, można zaprojektować dom bez kominów do wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala także obniżyć wymagania dla układu grzewczego. Są to m.in.: piec o niższej mocy, mniejsza ilość grzejników czy przewodów do ogrzewania podłogowego. Okna w budynku z systemem rekuperacji nie wymagają zastosowania dodatkowych wywietrzników, co również obniży koszty podczas budowy domu.

2. Koszty i zyski podczas eksploatacji.

Odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana wentylacja mechaniczna w domu ogranicza utratę ciepła z budynku. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną domu przynosi oszczędności na ogrzewaniu w granicach 30-40%, co skutkuje niższymi rachunkami za nie.

Wydatki podczas eksploatacji instalacji związane będą z użyciem energii elektrycznej oraz z okresową wymianą filtrów. W zależności od wielkości domu roczne koszty za energię będą wahać się między 70 - 200 zł (uwzględniając pracę nagrzewnicy!!). Zestaw filtrów wymienianych przeciętnie co 3 miesięcznie to koszt już od 30 zł - w zależności od producenta i modelu rekuperatora.

3. Koszty inwestycyjne a wybór firmy montażowej.

Ważnym elementem, który będzie miał wpływ na szybszy zwrot kosztów korzystania z wentylacji z odzyskiem ciepła, jest wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej. Wykwalifikowana firma nie tylko wykona indywidualny projekt oraz dobierze odpowiedni rekuperator, ale również profesjonalnie zrealizuje montaż instalacji. Powierzenie wykonania instalacji wentylacyjnej właściwej firmie pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów wynikających ze źle zaprojektowanej lub źle zrealizowanej instalacji.

Warto pamiętać, że wybór odpowiednio dobranego rekuperatora o wysokich parametrach będzie miał wpływ na niższe zużycie energii, co znacznie obniży koszty eksploatacyjne.

4. Nowe przepisy i wytyczne - Energia Pierwotna.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 13 sierpnia 2013 roku od początku nowego roku zacznie obowiązywać kolejny etap zaostrzeń warunków technicznych odnośnie oszczędności energii i izolacji budynków. Od 1 stycznia 2017 roku wszystkie nowo budowane domy jednorodzinne będą musiały spełnić kryteria nieprzekraczania wartości maksymalnej energii pierwotnej - 95 kW/(m2rok)

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym

Nieprzekraczania wartości maksymalnej energii pierwotnej

Maksymalna wartość wskaźnika EP (energia pierwotna) określa maksymalne dopuszczalne roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną jako sumę zapotrzebowania energii pierwotnej do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Odzysk ciepła poprzez rekuperację jest podstawowym a zarazem najtańszym rozwiązaniem instalacyjnym, które pomoże spełnić nowe kryteria. Dlatego warto już dziś zastanowić się nad montażem wentylacji z odzyskiem ciepła.

Reasumując:

Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie wentylacja z odzyskiem ciepła, można śmiało powiedzieć, że takie rozwiązanie jest jak najbardziej opłacalne. Dzięki odzyskowi ciepła koszty za ogrzewanie są niższe, a uwzględnienie rekuperacji w fazie projektowej pozwala dodatkowo obniżyć całkowity koszt instalacji. Dobrze wykonana wentylacja mechaniczna w domu może zwrócić się już w przeciągu pierwszych 3-5 lat.

                                              projektowanie systemu rekuperacji     rekuperacja montaż     serwis rekuperacji     rekuperacja nasze realizacje     rekuperator oferta     rekuperacja referencje

                                  Projekt >>              Montaż >>              Serwis >>            Realizacje >>     Rekuperatory >>    Referencje >>

 

infinity kol
artykuły i Aktualności
10
11.2017

Informacja nt. dotacji do zagospodarowania wody deszczowej w Gdańsku

Szanowni Państwo,   Miasto Gdańsk przygotowało dla mieszkańców kampanię "Nie zalewaj!", która ma promować lepsze przygotowanie miasta na ulewne opady i jednocześnie informuje o możliwości pozyskania dotacji na zagospodarowanie wody deszczowej. Oferta...

Kategoria: Aktualnościczytaj całość
11
09.2017

Nawilżacz powietrza EVAP

Nawilżacz EVAP pozwala w bezpieczny i energooszczędny sposób uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu. EVAP zwieksza komfort w domu i zapwenia zdrowszy klimat w wewnątrz.  KomfortSuche powietrze może powodować dyskomfort i objawy...

Kategoria: Aktualnościczytaj całość
pełne dane firmy:
AB Synergy Adam Budny
ul. Chwaszczyńska 170 C
81-571 Gdynia
[zobacz na mapie]

NIP: 666-179-13-61
Regon: 302016496

Konto bankowe: Bank Millennium
50 1160 2202 0000 0002 4857 6275
 
Kontakt:
tel: 696 562 972
biuro@infinityenergia.pl
 
Zamknij X

Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej